Poradnik finansowy

Jak poprawić swoją zdolność kredytową

0 237

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 Prawo Bankowe określa zdolność kredytową jako możliwość do spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego wraz z kosztami jego obsługi w wyznaczonym uprzednio terminie. Analiza zdolności kredytowej osób, które ubiegają się o zobowiązania musi zostać dokonana bez wyjątku, co zapisane jest w ustawie o kredycie konsumenckim. Zatem zarówno banki, jak i instytucje spoza sektora bankowego szacują naszą predyspozycję finansową do uregulowania na czas długu. Jednak ze względu na to, iż firmy pożyczkowe nie wymagają od klientów zaświadczeń o dochodach często popularne chwilówki określa się jako pożyczki bez zdolności, co prezentuje portal http://bezzdolnosci.pl.

Badanie zdolności kredytowej

By móc oszacować zdolność kredytową klientów banki biorą pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • źródło i wysokość dochodów – umowa o pracę lub dzieło, własna działalność gospodarcza, świadczenia emerytalna lub rentalne (z reguły posiadając umowę o pracę mamy większe szansę na uzyskanie kredytu niż przy umowie o dzieło)
  • aktualnie spłacane zobowiązania finansowe – stopień naszego zadłużenia, im jest większy tym mniejsze prawdopodobieństwo zgody na kolejne zobowiązanie
  • historia i wiarygodność kredytowa – sprawdzane między innymi w bazach gospodarczych
  • stałe miesięczne wydatki, jak choćby opłaty
  • liczba osób w gospodarstwie domowym
Mężczyzna w garniturze czyta gazetę

Możesz samodzielnie poprawić swoją zdolność kredytową

Jak poprawić swoją zdolność kredytową

Wbrew pozorom poprawa zdolności kredytowej nie jest trudnym przedsięwzięciem. Przede wszystkim należy regularnie zwracać swoje pożyczki i kredyty. Każde spóźnienie w spłacie raty może zaowocować negatywnym wpisem do baz gospodarczych a w konsekwencji odmową udzielenia kredytu. Ponadto wyższą zdolność kredytową możemy uzyskać ubiegając się o zobowiązanie wraz z osobom bliską. Dzieje się tak, gdy nasze dochody mogą okazać się niewystarczające do uregulowania pożyczki. Oczywiście nie wszystkie banki przystają na taki scenariusz, choć nie jest to całkiem rzadki proceder. Czasem znaczenie ma również zabezpieczenie kredytu. Jeśli prasadamy jakieś dobro, a najczęściej wymieniana jest w tym wypadku nieruchomość, dzięki jej zabezpieczeniu możemy strać się o wyższą kwotę kredytu.

Podsumowanie:
Chcesz poprawić swoją zdolność kredytową? Oto najważniejsze elementy, które mogą mieć na to wpływ:

  • terminowe regulowanie zobowiązań finansowych, co pozwoli na budowanie pozytywnej historii kredytowej
  • umowa o pracę bardziej korzystne względem umowy o dzieło
  • posiadanie zabezpieczenie może wzmocnić zdolność do spłaty kredytu
  • ubieganie się o pożyczkę z osobą bliską podwyższa zdolność kredytową

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najlepsze pożyczki pozabankowe:

Porównaj oferty chwilówek:

  • No products to compare
Clear all Compare

Warto zobaczyć:

Na stronie: